Yükseliş dönemi

NATO zirvesi öncesi 5 gün yükselip Zirve sonrasındaki 5 gün düşen BIST100 Endeksi, yeni haftaya iki günlük tepki ile başladı. Hacim ise aynı seviyelerde kaldı.

Dün ABD doları dünyada değer kazanımını hafif de olsa sürdürürken TL dolara karşı % 1.2 değer kazanarak günün parası oldu. Bu harekette Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun Türkiye Bankalar Birliği'ni (TBB) ziyaret ederek yönetim kurulu üyeleri olan Banka Müdürleri ile görüşmesi haberi etkili oldu. Öne çıkan noktalar şunlar oldu:

- TL’nin itibarını artırma konusunda bankalarla istişare ederek zorunlu karşılık düzenlemelerinde değişiklikler yapabileceği sinyali verildi.

- TL’nin değerinin korunması için önümüzdeki dönemde bankalarla işbirliği içinde çalışacağı mesajını verdi.

- Yeni swap anlaşmaları için 4 ülke merkez bankası ile görüştüklerini ve ikisi ile görüşmelerin çok iyi noktaya geldiğini belirtti.

Buna göre TCMB'nin yeni uluslararası swap arayışlarında olduğunu ve içerde yeni zorunlu karşılık değişikliklerinin beklenebileceğini öğreniyoruz. Bu da TL için biraz iyimserlik yaratabilir.

FED Başkanı Jerome Powell, Temsilciler Meclisi sunumunda, "Enflasyondaki yükseliş yumuşayacak" mesajını tekrar verdi. New York Fed Başkanı John Williams da enflasyondaki hızlı artışın çoğunun geçici olduğunu vurgulayarak, "Faizleri yükseltmek şu anda Fed için ana konu değil. Faiz artışı oldukça uzak bir yol." açıklamasında bulundu. Borsalar bu açıklama sonrasında yükselişlerini güçlendirdi.  Nasdaq yeni zirve rekoru kırdı.

Bugün Avrupa ve ABD'de imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ile ABD yeni konut satışları verileri gündemde.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksinde 1425-1437 aralığı ana destekti. Aşağı geçilince 1378e kadar bir sarkma oldu. Yani % 3.5 daha indi. Şimdi tepki vermeye çalışıyor.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma