Piyasa gelişmeler

BIST dün günü %1.19 yükselişle 2004 seviyesinde tamamladı. Yurtdışından virüs varyantında aşıya yönelik gelen olumlu haberlerin etkisiyle XULAS günü %5.06 yükselişle tamamladı.

BIST dün günü %1.19 yükselişle 2004 seviyesinde tamamladı. Yurtdışından virüs varyantında aşıya yönelik gelen olumlu haberlerin etkisiyle XULAS günü %5.06 yükselişle tamamladı. Bugün veri akışının zayıf olması bekleniyor. Asya tarafında Çin öncülüğünde genel görünüm pozitif, ABD ve Avrupa vadeli endekslerinde ise sınırlı geri çekilmeler görülüyor. BIST’in güne hafif alımlarla başlamasını bekliyoruz.

ŞİRKET HABERLERİ

—TKFEN, bağlı ortaklarından Tekfen İnşaat ve Tesisat AŞ’nin Katar’da $400mn düzeyinde olması beklenen ihaleyi kazandığını, işin planlanan tamamlanma süresinin 53 ay olduğunu açıkladı.

—KFEIN, Kırgızistan merkezli telekomünikasyon sektöründe yazılım ürün ve hizmet sağlayıcısı olan Meir International KG’ye yatırım yapılarak şirket ortağı olunmasına ilişkin bir niyet mektubu imzalandığını duyurdu.

—BIMAS dün hisse geri alım programı kapsamında TL76.85 fiyat ortalaması ile toplam 130bin adet pay alımı yapıldığını bildirdi.

—KLNMA’nın ödenmiş sermayesini TL100mn tutarında bedelli, TL300mn tutarında bedelsiz olarak TL1.6mr’dan TL2mr’a çıkarma talebi kurul tarafından uygun bulundu.

—Taç Tarım Ürünleri’nin şirket unvanının Otto holding olarak değiştirilmesi nedeniyle, BIST kodunun 3 Ocak tarihinden itibaren ‘’TACTR’’ yerine ‘’OTTO’’ olarak değiştirileceği açıklandı.

—EPLAS ödenmiş sermayesinin %500 oranında bedelsiz, %900 oranında bedelli olarak artırılması talebinin kurul tarafından reddedildiğini duyurdu.

—SEKUR’un ödenmiş sermayesini %152 oranında bedelsiz olarak artırılarak TL35mn’a yükseltilmesi talebi kurul tarafından olumsuz karşılandı.

MAKRO

—Dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı ardından gelen açıklamaya göre mevcut durumda yılsonuna kadar uygulanacak olan TL mevduata indirimli stopaj uygulamasının Mart 2022 sonuna kadar devam ettirilmesi kararı alındığı duyuruldu.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma