Günün gelişmeleri

Dün yurtiçinde Tüketici Güven Endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre % 5,8 artarak 81.7 puana yükseliş gösterirken gelecek 12 aya ilişkin tahminlerde hanehalkının maddi durum beklentisi, genel ekonomik durum beklentisi, mevcut dönem maddi durum beklentisi, dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma beklentisi arttı.

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde Tüketici Güven Endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre % 5,8 artarak 81.7 puana yükseliş gösterirken gelecek 12 aya ilişkin tahminlerde hanehalkının maddi durum beklentisi, genel ekonomik durum beklentisi, mevcut dönem maddi durum beklentisi, dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma beklentisi arttı. Dün TCMB Başkanı Kavcıoğlu, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yetkilileriyle bir araya geldi. Şahap Kavcıoğlu, Yeni swap anlaşmaları için dört ülke merkez bankası ile görüştüklerini belirtirken rezervlerin güçlendirilmesi hedefine sıkı sıkıya bağlı kalacaklarını aktardı. Türk lirasının itibarını artırma konusunda bankalarla istişare ederek zorunlu karşılık düzenlemelerinde değişiklikler yapabileceklerini kaydetti. Dün Türk Lirası gelişmekte olan ülke kurlarından pozitif ayrışarak % 1’in üzerinde der kazanırken Usd/Try’de  satış görüldü. BİST100 endeksi ise günü % 0.81’lik artışla 1409,85 puandan tamamladı.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Dün Powell’ın açıklamalarının küresel borsalar üzerine pozitif bir etkisi görülürken bugün BİST100 endeksinin 1412 seviyesini kırıp kıramayacağını takip edeceğiz. Ayrıca kur tarafında da 8.56’larda ciddi  destek olduğunu ve bu seviye kırılmadıkça kurda ki, satışların alım fırsatı olmaya devam edebileceğini ifade edebiliriz.

ABD:  Dün ABD’de mevcut konut satışları beklentilerin üzerinde  5.80 milyon adet açıklanırken konut satışlarında düşüşün devam ettiği izlendi. Richmond imalat endeksi de beklentilerin üzerinde 22 puana artış gösterdi. Temsilciler Meclisi’nin Denetim ve Reform Komisyonu’nda  konuşan Powell, enflasyonda artışın artışın geçici olduğunu ve enflasyonda % 5’lik bir artışın kabul edilemeyeceğini ancak enflasyonun uzun vadede istedikleri seviyeye geleceğini söylerken vaktinden önce faiz artışına gitmeyeceklerinin altını çizdi. Aşılamadaki artışın ve ekonomik aktivitedeki hareketliliğin büyümeye katkı sağlamasını bekleyen Powell, istihdamdaki toparlanmanın da hızlanacağını kaydetti. Dün Fed üyelerindende gündeme dair açıklamalarda geldi. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed'in varlık alımını azaltmak için belirlediği eşiğe henüz ulaşamadığını söylerken  enflasyonda hedefin üzerine çıkılmasına rağmen istihdamda hedefe hala çok uzak olduklarını ancak okulların yeniden açılmasının işgücü piyasasına yardım edeceğini öngördüklerini kaydetti. Mester, bir faiz artırımına ne zaman destek vereceği konusundaki sorula yanıt vermezken çok düşük faiz oranlarının aşırı varlık değerlendirmelerine neden olabileceğini söylerken borsalardaki yükselişe dikkat çekti ve bu durumun tehlikeli bir hal aldığına vurgu yaptı. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Fed'in ekonomiye sağladığı olağanüstü desteği azaltmaya başlayacak bir pozisyona bu yılın sonuna doğru veya gelecek yılın başlarında ulaşabileceğini  belirtti. New York Fed Başkanı John Williams ise enflasyonda son dönemde yüksek ve dikkat çekici artış yaşandığını ancak büyük oranda bu yükselişin geçici olduğunu  bu yıl %7,büyüme öngörüsünde bulunurken işsizliğin ise yılın sonunda %4,5'e ineceğini tahmin etti. Şu anda ekonominin tam istihdam seviyesine ulaşmaktan uzak olunduğunun  da altını çizdi. ABD 10 yıllık tahvil faizi dün bir miktar gerilerken % 1.50 seviyesinin üstüne atmakta zorlanıyor. Dolar endeksi geçen hafta yaşadığı sert yükselişin ardından kar satışlarına devam ederken bu satışlarının geçici olacağının altını tekrar tekrar çiziyoruz. Dolar endeksindeki düşüşler alış fırsatı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. ABD borsaları Fed üyelerinden gelen mesajların ardından yükselişine devam ederken Nasdaq tarihi rekorunu yeniledi.

Bugün ABD’de büyümenin öncü göstergelerinden  imalat PMI verisinin 61.5 gelmesi beklenirken hizmetler PMI verisinin de 70.0 açıklanması tahmin edilmekte. Son dönemde ABD’de ekonomik toparlanmanın hızlandığını ve bunun  verilere yansıdığını izlerken bu eğilimin devam edip etmeyeceğini takip edeceğiz. Veriler sonrasında dolar endeksinde ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde artış görülebilir. Bunun yanında bugün Fed üyelerinden Bowman ve Bostic’in  konuşmasının yanında yeni konut satışları ile Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanacak haftalık ham petrol stok verileri de izlenecek. Petrol stoklarının – 3.6 milyon varil  azalması beklenirken petrol fiyatlarının son dönemdeki artışı ABD borsalarının yukarı yönlü gidişini desteklemekte.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde tüketici güveni beklentiler dahilinde -3 puan olarak açıklandı. AB Komisyonu, Almanya'nın AB'nin 750 milyar euroluk toparlanma fonundan yararlanmak için sunduğu 25,6 milyar euroluk pandemiden toparlanma ve daha yeşil, daha dijitalleşmiş ekonomiye dönüşüm planına onay verdi. AB, Almanya'ya yardmın ilk dilimini Temmuz ayında 2,3 milyar euro olarak ödeyecek. Bu paranın tamamı karşılıksız yardım olarak verilecek. Aynı plan çerçevesinde İtalya’da 191,5 milyar euro büyüklüğünde pay alacak. AB'nin 750 milyar euro büyüklüğündeki toparlanma fonundan en büyük payı İtalya alacak. AB, İtalya'ya 24,9 milyar euroluk ilk dilimi Temmuz ayında ödeyecek. Hem Fed üyelerinden gelen mesajlar hemde  Avrupa’dan gelen haberlerin etkisiyle Avrupa borsaları dünü alıcılı tamamladı. Dolar endeksindeki düzeltme hareketin etkisiyle Eur/Usd hafif alıcılı seyretti. Ancak Eur/Usd’de satışların devamını bekliyoruz.. Türk Lirası’ndaki güçlenme nedeniyle ise Eur/Tl’de satış görüldü.

Bugün Euro Bölgesi’nde büyümenin öncü göstergelerinden imalat PMI verisinin 62.4 gelmesi beklenirken hizmetler PMI verisinin ise 58.1 açıklanması tahmin edilmekte Kısıtlamaların kaldırılmasının ardından özellikle hizmetler sektöründe  artışın devam edebileceğinin altını çizelim. Ayrıca bölge ekonomilerinden gelecek PMI verilerde piyasalardaki  fiyatlamalarda belirleyici olacaktır.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1404 seviyesinin altında önce 1392 ve arkasından 1359 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1412 direncinin kırılması halinde önce 1422 ve arkasından 1431 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1536 seviyesinin kırılması halinde önce 1549 ve arkasından 1558 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1528 desteğinin altında önce 1516 ve arkasından 1497 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.6450 seviyesinin kırılması halinde önce 8.6200 ve arkasından 8.5680 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.6920 direncinin üzerinde önce 8.7255 ve arkasından 8.7950 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1774 seviyesinin altında önce 1767 ve arkasından 1756 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1783 direncinin kırılması halinde önce 1789 ve arkasından 1797 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#AKBNK AKBANK – Yurtdışında 10 yıl vadeli 500 milyon dolar tutarında tahvil ihraç edildi. Bankanın bulut tabanlı dönüşümde program ortağının ThoughtWorks olduğu medyada yer aldı.

#AEFES ANADOLU EFES -  Şirketin 7 yıl vadeli 500 milyon dolar değerli tahvil ihracı için talep toplamaya başlandığı açıklandı.

#ASELS ASELSAN – Şirketin bir müşterisinin kullanımına yönelik toplam bedeli 42,6 milyon euro sözleşme imzaladığı, teslimatların 2023 – 2024 yıllarında gerçekleştirileceği açıklandı.

#AGHOL ANADOLU GRUBU – Şirket bağlı ortaklığı AND Ankara Gayrimenkul’ün sermayesinin 250.000 TL'den 83,4 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildiği açıklandı.

#ATATP ATP BİLGİSAYAR - Şirket tarafından senCard Esnek Yan Haklar Platformu'nun oluşturulması ve şirketlerin kullanımına açılması için BUPA Acıbadem ile sözleşme imzalandığı açıklandı.

#CIMSA ÇİMSA – Şirket tarafından yurt dışı iştiraklerinden 4 tanesinin toplamda 38,4 milyon dolara Cimsa Sabanci Cement BV'ye satış yoluyla devredilmesi işlemlerine başlandığı açıklandı.

#DURDO DURAN DOĞAN BASIM – Gloss &Green teknolojisi ile yapılacak üretime ait alınan yatırım teşvik belgesine 680.000 euroluk makine ve ekipman yatırımı ilavesi yapıldığı açıklandı.

#IHYAY İHLAS YAYIN HOLDİNG – Şirket bağlı ortaklığı İhlas Haber Ajansı’nın halka arzı kapsamında Borsa ve SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#KLNMA KALKINMA BANKASI – Bankanın %100 bağlı ortaklığı 1,8 milyon TL sermayeli Kalkınma Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi'nin sermayesinin 1,2 milyon TL artışla 3 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yeni pay alma haklarının tamamının kullanılmasına karar verildiği açıklandı.

#KONTR KONTROLMATİK – Şirket tarafından Lityum İyon Hücre, Batarya Üretimi ve Enerji depolama tesisi için Yatırım Teşvik başvurusu yapıldığı açıklandı.

#MEDTR MEDİTERA - Şirket paylarının halka arzında talepler 23 - 24 - 25 Haziran’da toplanacak.

#OYAKC OYAK ÇİMENTO – Şirketin Mardin'de Hazır Beton Santrali Projesi ile ilgili ÇED Sürecinin başladığı medyada yer aldı.

#RYGYO REYSAŞ GMYO – Adana Seyhan’daki 3.770 m 2 ’lik deponun 1.560 m 2 ’lik depolama alanının 1 yıllığına kiraya verildiği, 1 yıllık kiradan 186.40 TL gelir elde edileceği açıklandı.

#SNKRN SENKRON GÜVENLİK – Şirket ile Öncü Metal’in iş ortaklığı kurması sonrasında, ortaklık ile Dicle Kök Enerji arasında toplam 26,3 milyon TL bedel üzerinden sözleşme imzalandığı açıklandı.

#TRILC TURK İLAÇ VE SERUM – Rusya'da yerleşik Chromıs LLC Firması ile şirket arasında AVIFAVİR isimli ilacın satışı ve üretimi ile ilgili olarak Çerçeve Anlaşma imzalandığı açıklandı. Rusya'da yerleşik ChemRar Group Firması tarafından geliştirilen avifavir ilacı için şirkete Rusya tarafından verilen yetkiye istinaden ürünün satışa sunulması için gerekli olan yüksek öncelik müracaatının Bakanlığa yapıldığı açıklandı.

#TKFEN TEKFEN – Şirket bağlı ortaklığı Tekfen İnşaat ve HMB Hallesche’nin oluşturduğu konsorsiyumun, #TUPRS tarafından Tüpraş Kırıkkale Rafinerisinde yaptırılması planlanan "Sülfür Geri Kazanım Ünitesi EPC bazda üstlenmek üzere yapılan ihaleyi kazandığı, proje bedelinin 53,9 milyon dolar ve 10,1 milyon euro olarak belirlendiği açıklandı.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma