Günlük strateji

Borsa İstanbul tarafında yükseliş serisine devam eden BIST100 Endeksi’nde teknik olarak 2.000 puan seviyesinin üzerinde kalıcı olunması durumunda pozitif görünüm sürebilir. (Piramit Menkul)

Bugün Ne Bekliyoruz?

Yeni varyant endişelerinin hafiflemesiyle birlikte haftanın büyük bölümünde etkili olan iyimserliğin sürdüğünü görmekteyiz. Bu sabah Asya piyasalarında alış ağırlıklı bir seyir hâkim. Çin, Hong Kong, Güney Kore ve Tayvan endeksleri yükselirken, Japonya hisseleri Asya’daki yükselişin gerisinde kaldı. Bugün küresel piyasalarda yoğun bir veri akışı bulunmamaktadır. ABD’de haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi takip edilecek. Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) haftalık para ve banka ile menkul kıymet istatistikleri izlenecek. Borsa İstanbul tarafında yükseliş serisine devam eden BIST100 Endeksi’nde teknik olarak 2.000 puan seviyesinin üzerinde kalıcı olunması durumunda pozitif görünüm sürebilir. USD bazında 1.39-1.49 cent dışındaki kapanışların belirleyici olabileceğini düşünmekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri genelinde %1,0’e varan düşüş kaydedilerek negatif görünüm sergilendi. DAX Endeksi’nde %0,80 ve CAC 40 Endeksi’nde %0,72’lik düşüş oluşurken FTSE 100 Endeksi yatay satıcılı oldu. Bölge geneline dair fikir veren Euro Stoxx 50 Endeksi ise %1,01 düştü. EUR/USD paritesi %0,70 oranında artarak 1,135 seviyesinde işlem gördü. ABD tarafında ise Nasdaq Bileşik Endeksi öncülüğünde pozitif görünüm ortaya kondu. Dow Jones Endeksi de sınırlı volatil hareketlerin ardından yatay alıcılı oldu. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 4,6 baz puan artarak %1,53’ün hemen altında işlem gördü. Dolar Endeksi (DXY) 5 işlem gününün ardından ilk defa 96 düzeyinin altına geriledi. Brent Petrol, %0,75’lik artış ile varil başına 76 USD’ye yükseldi. Ons altında sınırlı oranda geri çekilme yaşansa da 1.780 USD’nin üzerindeki fiyatlamalar devam etti. Hafta ortasında küresel piyasalar genelinde veri akışı sakin kaldı.

BİST100 endeksi, son dönemde yaşanan yukarı ivmeyle bir eşik daha aştı. Endeks 2 bin puanın üzerini görerek rekor seviyeye ulaştı. USD/TRY kuru %1,35 artarken EUR/TRY kuru da pariteden gelen destek ile %2,0’den fazla artış kaydetti. Kurdaki yükselişe bağlı olarak değerlenen gram altın da 784 TL’de fiyatlandı. Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, Kasım’da son 3 ayın en yüksek düzeyi olan 55,1’e yükseldi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma