FX Bülteni

Risk iştahının bir miktar zayıflama eğiliminde olduğu bu sabah önemli bir haber akışı gözlenmiyor. (Ziraat Yatırım)

USD/TRY: Risk iştahının bir miktar zayıflama eğiliminde olduğu bu sabah önemli bir haber akışı gözlenmiyor. Koronavirüs salgınına karşı ekonomiyi desteklemek için atılan adımlar sonrasında piyasalardaki kısmi rahatlama yerini tekrar gerçek gündeme, salgına yönelik endişelere bırakmış durumda. Ciddi tedbirlere karşın küresel çapta salgın halen kontrol altına alınmış değil. Diğer yandan, bugün ABD'de saat 15.30'da açıklanacak haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları ise bir anlamda piyasalar için gerçek bir  test  olacak. Beklenti  ortalamada 1,5 milyon iken, tahminler arasında 4 milyon da var... Dolar'daki fiyatlamaya baktığımızda, Fed'in sınırsız varlık alım kararının ardından Dolar endeksinde (DXY) baskı devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 102,9 seviyesine kadar yükseliş kaydeden DXY bu sabah 101 seviyesinin altında seyrediyor. Öte yandan, TL bu sabah negatif ayrışırken, Dolar / TL 6,50 seviyesine yakın. DXY'nin  kısa vadeli düşüş eğiliminde olması kurun yükselişini sınırlayabilir. Halihazırda ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) de düne göre 65 baz puan iyileşerek 461 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Kurda yükselişin devam etmesi durumunda tepki gelebilecek direnç 6,54 seviyesinde. Aşağıda ise 6,42 desteği önemli gözüküyor.


EUR/USD: Fed'in sınırsız varlık alım kararının ardından Dolar'da baskı devam ediyor. Dolar endeksi (DXY) bu sabah 101 seviyesinin altında. Bugün ABD'de saat 15.30'da açıklanacak haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları yakından takip edilecekken, parite 1,0850 desteğinin üzerinde kalarak 1,10 seviyesine kadar yükselişini sürdürebilir. Diğer yandan, 1,0850 desteğinin altında sarkma yaşanması durumunda 1,0780 seviyesi hedef olarak izlenebilir.


XAU/USD: Sert yükselişlerin ardından dün bir miktar soluklanma eğilimi gösteren değerli maden günü %0,6 oranında düşüşle 1.617 seviyesinden kapattı. Bugün de kısmi baskı altında olan değerli madende 1.588 desteği önemli gözüküyor. Bu seviyenin üzerinde kalındıkça 1.640 hedefte kalmaya devam edebilir. Ara direnç 1.623 seviyesinde. Öte yandan, 1.588 desteğinin altında yaşanabilecek bir sarkmada 1.560 seviyesinde kadar düşüş gözlemlenebilir.

 

Kaynak:Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

769
Okunma